Zmiany skórne po ukąszeniu

Niezależnie od tego, czy kleszcza usunęliśmy sami, czy zajął się nim lekarz lub pielęgniarka, przez kilka tygodni od tego zdarzenia powinniśmy bacznie obserwować miejsce po wkłuciu się pasożyta oraz jego okolice. W większości przypadków wokół ranki będzie utrzymywać się niewielkie zaczerwienienie i uczucie swędzenia, które samoistnie ustąpi po kilku dniach. Średnica zaczerwienienia nie powinna przekraczać kilku centymetrów. Czasem w ogóle się go nie zauważa lub ma zaledwie kilka milimetrów. Jest to alergiczny odczyn skórny, który nie jest groźny dla zdrowia i życia człowieka. Choć ranka swędzi, nie należy jej drapać. Jeżeli w miejscu żerowania pasożyta pojawi się obrzęk, a więc skóra jest wypukła, mogło dojść do reakcji toksyczno-zapalnej, która również nie zagraża życiu, jednak należy skonsultować ją z lekarzem.

Niestety bywa też tak, że wokół ranki albo niedaleko niej tworzy się swędząca i piekąca zmiana skórna zwana rumieniem. Ma postać okrągłej, owalnej lub nieregularnej plamy o ostrej lub rozmytej krawędzi. Nie wystaje ponad powierzchnię skóry. Może mieć średnicę od pięciu do nawet dwudziestu kilku centymetrów i kolor od różowego, przez czerwony do fioletowego. W samym jej środku wyraźnie odznacza się miejsce wbicia się pasożyta. Skóra wewnątrz okręgu wygląda natomiast na niezmienioną chorobowo, ponieważ ma taki sam kolor, jak reszta ciała, a całość przypomina tarczę strzelniczą, z wyraźnym ciemnym pierścieniem zewnętrznym. Rumień pojawia się od kilku dni do miesiąca po wkłuciu pasożyta. Nazywany jest wędrującym, ponieważ z biegiem czasu i w miarę rozwijania się choroby jego średnica zwiększa się. Niekiedy jego pojawieniu towarzyszą objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, ból głowy, bóle mięśni i stawów, zaburzenie czucia czy kołatanie serca. Dolegliwości te nie są jednak regułą.

Zmiany nie wolno drapać ani niczym smarować. Najlepiej natychmiast udać się do lekarza, ponieważ czas działa na naszą niekorzyść. Rumień jest pierwszą i pewną oznaką, że żerujący na nas kleszcz zaraził nas bakteriami boreliozy, a choroba zaczęła atakować nasz organizm. Rumień pojawia się tylko w około dwudziestu procentach zakażeń, toteż jego brak wcale nie oznacza, że kleszcz, który żywił się nasza krwią, był zdrowy. Taką pewność dają tylko badania specjalistyczne krwi lub samego pasożyta.

Niezależnie od tego, czy zostało podjęte leczenie, czy nie, rumień znika około cztery tygodnie po pojawieniu się. Ta zmiana skórna pojawi się każdorazowo po ugryzieniu nas przez zarażonego kleszcza, nawet po przebytej terapii po ostatnim zakażeniu.